Pretvārsti ūdens apgādes un notekūdeņu attīrīšanas sistēmās

Kas ir pretvārsti?

Pretvārsti parasti tiek uzstādīti cauruļvados, lai novērstu pretplūsmu. Pretvārsti ir vienvirziena vārsti, kuri ļauj plūsmai brīvi plūst vienā virzienā, bet ja plūsma sāk plūst atpakaļ, vārsts aizvērsies, to apturēs, lai aizsargātu cauruļvadus, citu noslēgarmatūru, sūkņus utt. Ja plūsma sāk plūst atpakaļ un nav uzstādīts pretvārsts, var rasties hidrauliskais trieciens. Spēks, ko rada hidrauliskais trieciens, var bojāt cauruļvadus un to sastāvdaļas.

Kur lieto pretvārstus?

Pretvārsti tiek izmantoti dažādās sistēmās. Piemēram, tos bieži novieto sūkņa izplūdes pusē, lai pasargātu sūkni no pretplūsmas. Centrbēdzes sūkņi, visizplatītākais ūdens sūkņu veids, nav pašuzsūcoši, tāpēc pretvārsti ir būtiski, lai caurulēs noturētu ūdeni. Arī pretvārstus ļoti bieži izmanto HVAC sistēmās (apkures, ventilācijas un gaisa kondicionēšanas sistēmās). HVAC-sistēmas izmanto lielās ēkās, kur dzesēšanas šķidrums tiek sūknēts daudzus stāvus uz augšu. Sistēmā ir uzstādīti pretvārsti, lai novērstu  dzesēšanas šķidruma plūšanu atpakaļ.

Kas jāievēro izvēloties pretvārstus

Izvēloties pretvārstu, ir svarīgi veikt konkrētās sistēmas izmaksu un ieguvumu analīzi. Bieži vien uzmanība tiek pievērsta izmaksu samazināšanai un tajā pašā laikā pēc iespējas mazāka spiediena zuduma iegūšanai, runājot par pretvārstiem, lielāka drošība ir vienāda ar lielāku spiediena zudumu. Tātad, lai pārliecinātos, ka pretvārsts pareizi aizsargā sistēmu, katra sistēma ir jānovērtē atsevišķi, ņemot vēra hidraulisko triecienu risku, pieļaujamos spiediena zudumus un finansiālās sekas, kas rodas, uzstādot pretvārstu ar pārāk augstu drošības līmeni. Plašāku informāciju skatiet sadaļā Kā izvēlēties pareizo pretvārstu.

Pretvārstu dažādie veidi 

Ir pieejami dažāda veida pretvārsti ūdens un notekūdeņu sistēmās. Tie darbojas dažādos veidos, bet kalpo vienam un tam pašam mērķim. AVK piedāvā plašu pretvārstu klāstu: klapes tipa, lodes tipa, diskveida-slīpais, diskveida-slīpais ar metāla sēžu, sprauslas un klusos. Dodieties apskatīt pilnu klāstu mūsu produktu meklētājā. Visizplatītākie ūdens un notekūdeņu sistēmās ir klapes tipa un lodes tipa pretvārsti:

  • Klapes tipa pretvārsti: Pretvārsts ir aprīkots ar klapi, kas šūpojas uz eņģes vai vārpstas. Klape atveras prom no sēžās, lai nodrošinātu plūsmu uz priekšu, kad plūsma apstājas, klape aizveras ieguļoties sēžā, lai bloķētu pretplūsmu. Vārsta noslēgšanas raksturlielumus ietekmē klapes svars un atpakaļ ejoša plūsma..
  • Lodes tipa pretvārstiLodes tipa pretvārsts darbojas ar lodes palīdzību, kas vārsta iekšpusē pārvietojas uz augšu un uz leju. Vārsta sēža ir pielagota lodei, un kamera ir ar konisku formu, lai vadītu lodi sēžā, kur tā noslēdz un aptur pretplūsmu.

Hidrauliskie triecieni un spiediena lēcieni

Kas ir hidrauliskie triecieni?

Hidrauliskais trieciens ir rezultāts straujām šķidruma ātruma izmaiņām cauruļvadu sistēmā, un tas parasti rodas, kad šķidrums pēkšņi apstājas atsitoties pret šķērsli. Piemēram, vārsts, kas tiek aizvērts pārāk ātri, raidīs trieciena vilni caurulē, kas var sabojāt gan cauruli, gan aprīkojumu. Tas turpinās pārvietoties pa cauruļvadu, līdz enerģija būs izkliedēta, un tas var izraisīt lokālu spiediena pieaugumu un skaļus trokšņus, kas dažkārt atgādina sišanas troksni. Tas ir caurules stiepšanas, izplēšanās troksnis hidrauliskā sitiena rezultāta.

Kā rodas spiedienu lēcieni cauruļvadu sistēmās

Ja sūknis strauji apstājas vai pretvārsts pārāk ātri aizveras, plūsma turpinās un rada vakuumu aiz sūkņa vai pretvārsta un ļoti augstu spiedienu cauruļvada otrā galā. Ja cauruļvadā ir divi dažādi spiedieni, plūsma virzīsies zemākā spiediena virzienā, kas radīs spiediena pieaugumu. Šķidruma masa turpinās virzīties uz priekšu un atpakaļ, līdz enerģija ir izkliedēta un spiediens ir izlīdzinājies.

Ja rodas spiediena lēciens, kas ir ļoti īslaicīgs, tas var palielināt parasto sistēmas spiedienu līdz pat 10 reizēm vai vairāk. Tas var radīt ievērojamus sistēmas bojājumus, tostarp cauruļu plaisas, pārrāvumus, kavitāciju un saraušanu vakuuma veidošanās dēļ. Papildus izmaksām un dīkstāvēm, ko izraisa šīs kļūmes, kā arī veselības un drošības riski ir ievērojami. Bojājumi var rasties nevis viena liela virsspiediena dēļ, bet gan vairākkārt atkārtotu virsspiedienu dēļ, kuru rezultātā var rasties materiāla nogurums, kas izraisa sistēmas avāriju.

 

Brošūra

Notekūdeņu attīrīšana

Iegūstiet pilnīgu pārskatu par mūsu ķīļveida aizbīdņiem, vārstiem un piederumiem notekūdeņu attīrīšanai, tai skaitā, informāciju par to funkcijām un priekšrocībām.