Ūdens zudumu pārvaldība (NRW)

Tā kā daudzviet pasaulē ir lieli ūdens zudumi, katru sekundi tiek izniekoti būtiski resursi. Ūdens zudumi ir globāla problēma, kas rada zaudējumus ūdensapgādes uzņēmumiem, papildus slodzi videi un lieku noslodzi iekārtam, jo ir nepieciešams saražot un pārvadīt vēl vairāk ūdens.

Piekļuve tīram ūdenim daudzviet tiek uzskatīta par pašsaprotamu, kā svaigs gaiss, ko elpojam. Mēs aizmirstam, ka tīrs ūdens ir produkts. Ūdens ražošana ir visaptverošs, energoietilpīgs un sarežģīts process. Un resursi ir ierobežoti. Ūdens trūkums ir globāla problēma, ko izraisa dažādu faktoru kopums, piemēram: klimata pārmaiņas, iedzīvotāju blīvums un ūdens apsaimniekošanas prakse. Daudzos reģionos- ūdens trūkums, jau ir aktuāla problēma. Tai pašā laika, ja ūdens sadales pārvaldība ir neatbilstoša. Mēs saskaramies ar vēl vienu «neredzamu» aspektu, bet ļoti būtisku problēmu - ūdens zudumiem, ko dēvē arī par ūdens zudumiem bez ieņēmumiem jeb NRW (non-revenue water, tieši tulkojot: peļņu nenesošu ūdeni).

Kas ir peļņu nenesošais ūdens vai ūdens zudumi?

Ūdens zudumi (NRW) ir saražotais, attīrītais ūdens, kas «kaut kur» ūdens sadales sistēmā tiek pazaudēts un nekad nenonāk pie patērētājiem. Tā ir dārgā ūdens resursa izšķērdēšana. Ūdens, kas tiek iegūts un zaudēts, negūstot nekādus ienākumus, rada negatīvu ietekmi uz  vidi un finansēm. Tiek Izšķērdētas ūdens ražošanas izmaksas un sadalei izmantotā enerģija. Ja tiek zaudēts ievērojams ūdens daudzums, tas nozīmē, ka ir jāiegūst vairāk ūdens un tas atkal jāsadala.

Ūdens zudumi ir globāla problēma

To atzīst visi, dažos reģionos ūdens zudumu  līmenis svārstās no aptuveni 5 % līdz pat 80 % no kopējā apjoma.

Tiek lēsts, ka ūdens zudumi pasaulē ir 126 miljardi kubikmetru gadā, kas izmaksā  39 miljardu ASV dolāru  katru gadu. Ja šos ūdens zudumus varētu samazināt tikai par vienu trešdaļu, ietaupītā ūdens pietiktu 800 miljonu cilvēku apgādei (Liemberger & Wyatt, 2018).

Eiropas robežvērtības noplūdes rādītājiem

Ilgtspējīga ūdensapgāde ir iekļauta starptautiskajā politiskajā darba kārtībā un  Eiropas Dzeramā ūdens direktīvā. Direktīvas mērķis ir nodrošināt drošu un tīru dzeramo ūdeni visiem Eiropas iedzīvotajiem. Tā attiecas uz materiāliem, kas nonāk saskarē ar dzeramo ūdeni, pieļaujamām robežvērtībām ūdens sadales sistēmā, un direktīvas galvenā uzmanība pievērsta riska pārvaldībai un ūdens zudumu samazināšanai.

Lai palielinātu ieguldījumus dzeramā ūdens infrastruktūras uzturēšanā, atjaunošanā un samazinātu ūdens zudumus, Eiropas Komisija līdz 2028. gadam būs pieņēmusi robežvērtības, nosakot pieļaujamo noplūdes- ūdens zudumu  līmeni. Dalībvalstīm, kas pārsniegs šo apjomu, divu gadu laikā būs jāiesniedz rīcības plāns. Tāpēc ūdens zudumu (NRW)  līmeņa samazināšana ir ne tikai vietējās interesēs, bet drīzumā, tā var kļūt arī par juridiski pamatotu  prasību.

Kas izraisa ūdens zudumus?

Ūdens zudumu cēloņi ir dažādi, noplūdēs no sadales mezgliem, cauruļvadu plīsumi, nepietiekama ūdens apsaimniekošanas,  nelegāli pieslēgumi un patērētāji.

Noplūdes un cauruļu plīsumi.

Ūdens zudumus no cauruļvadu tīkla  izraisa noplūdes  un cauruļu plīsumi. Tas nozīmē, ka attīrīts ūdens tiek zaudēts un nekad nenonāk līdz patērētājiem. Ūdens zudumi noplūžu rezultāta ir resursu izšķērdēšana, kas ietekmē gan komunālo pakalpojumu sniedzēju darbību, gan patērētājus, radot iespējamas neērtības. Noplūdes un cauruļu plīsumi var rasties pēkšņi vai pakāpeniski laika gaitā, jo nav veikta apkope,  korozija riski izvērtējums vai nav pievērsta uzmanība materiāla novecošanai.

Neatbilstoša ūdens apsaimniekošana

Daudzviet pasaulē ūdens resursu nepietiekama apsaimniekošana veicina ūdens zudumus. Tas var būt, piemēram, nepietiekama piegādes tīkla apkope, kas izraisa noplūdes un cauruļvadu plīsumus, vai klientu skaitītāju trūkums, komunālo pakalpojumu sniedzēji nevar izrakstīt rēķinus patērētājiem, pamatojoties uz faktisko patēriņu.

Nelegāli pieslēgumi un patērētāji

Ūdens zādzība vai cisternas uzpildīšana bez  uzskaites no nejauši izvēlēta ugunsdzēsības hidranta, kas nav paredzēts šim nolūkam, ir neatļauta ūdens patēriņa piemēri, kas palielina ūdens zudumu apjomu.

Tīkla sadalīšana uzskaites zonās

Ūdens sadales tīkla ekspluatācija nav viegls uzdevums. Tīkls bieži vien aptver plašu teritoriju un sarežģītu, slēptu cauruļvadu sistēmu, kas apgrūtina izmaiņu, bojājumu vai nelikumīgu pieslēgumu atklāšanu.

Piegādes tīkla sadalīšana mazākos posmos - uzskaites zonās (DMA) - ir efektīvāks ūdens zudumu (NRW) pārvaldības paņēmiens. Uzskaites zona (DMA) nodrošina iespēju mērīt ūdens bilanci un nodrošināt zemāku spiedienu katrai zonai atsevišķi. Tādējādi operatori var labāk plānot un noteikt prioritātes, un, sadalot tīklu uzskaites zonās (DMA), var optimizēt visa tīkla efektivitāti un panākt ievērojamus ekspluatācijas un uzturēšanas izmaksu ietaupījumus, kā arī samazināt ūdens zudumus.

AVK risinājumi uzskaites zonu (DMA) optimizācijai un ūdens zudumu samazināšanai

Regulēšanas vārsti un spiediena kontrole-vadība.

Regulējošie vārsti ļauj kontrolēt spiedienu piegādes tīklā. Pazemināts spiediens samazinās ūdens zudumus, ko rada esošās noplūdes, un cauruļu plīsumu risku. Mēs piedāvājam plašu regulējošo vārstu izvēli dažādas konfigurācijas un variantos:

Dinamiskā spiediena vadība nodrošina konstantu  spiedienu kritiskā zonā -augstākajā ēkā, novēršot spiediena svārstības  ar  to saistīta apgādes tīkla zonā no  vecam caurulēm. Šādā veidā var nodrošināt zemāku vidējo spiedienu, kas samazina ūdens zudumus, kas rodas noplūžu dēļ. Jūs varat arī samazināt spiediena svārstības pagarinot jūsu tīkla kalpošanas laiku, jo samazināsies slodzi  uz cauruļvadu reducējot  ūdens zudumu risku cauruļu plīsumu dēļ. AVK risinājumi spiediena pārvaldībai:

Uzziniet vairāk par spiediena pārvaldības priekšrocībām apgādes tīklā un kā tas palīdz samazināt ūdens zudumus( NRW).

Ar akumulatoru darbināmi IoT sensori

Datus var vākt tieši no apgādes tīkla, izmantojot bezvadu, ar akumulatoru darbināmus IoT sensorus, un tie palīdzēs noteikt ūdens zudumus. Izmantojot AVK viedos IoT sensorus, jūs varat ietaupīt resursus, optimizēt plānošanu, nodrošināt ekspluatācijas darbības un samazināt ūdens zudumus:

  • VIDI pozicionētājs procentuālai vārsta atvēršanas/aizvēršanas stāvokļa kontrolei
  • VIDI Cap ugunsdzēsības hidrantu uzraudzībai 
  • VIDI Spiediens spiediena kontrolei uzskaites  zonas (DMA) pieslēguma un kritiskajos piegādes tīkla punktos.
  • VIDI Flow, lai uzraudzītu ūdens daudzumu, kas ieplūst uzskaites zonā (DMA), kas nodrošina datos balstītus  ūdens bilances aprēķinus .
  • VIDI Open/Close vārsta stāvokļa indikācijai:  gala pozīcijām -atvērts, aizvērts vai  starp tiem, uzstādot sensoru konkrētā punktā.
  • VIDI Temperature ūdens temperatūras kontrolei ūdens apgādes tīklā
  • VIDI līmeņa kontrolei  smilšu uztvērējos  un akās.

Tīkla drošība un cauruļvadu  remonts

Efektīva noplūžu novēršana samazina ūdens zudumus no cauruļu plaisām un plīsumiem. Mēs piedāvājam dažādus adapterus un remontskavas, lai nodrošinātu ātru, drošu un efektīvu remontu, kā arī citus remontmateriālus, kas ļauj veikt darbus zem spiediena.

Pareizi izvēlēti pretvārsti un gaisa vārsti ļaus ūdensapgādes uzņēmumiem efektīvāk pārvaldīt apgādes tīklu. Novēršot hidrauliskos triecienu un gaisa iekļūšanu sistēmā, tiks pagarināts tīkla kalpošanas laiks, jo samazināsies cauruļvadu spriegums, un tādējādi tiks novērsti cauruļvadu plīsumi un ūdens zudumi. Mēs piedāvājam plašu pretvārstu un gaisa vārstu izvēli tīkla drošībai:

Ielas kapes  izmantošanai ar cauruļvadu trokšņu datu reģistrētājiem 

Noplūdes var viegli konstatēt, izmantojot cauruļvadu trokšņu datu reģistrētājus, kas iebūvēti zem ielas kapēm, ļaujot operatoriem precīzi noteikt noplūdes vietu. Tas nodrošina ātru  bojājuma vietas noteikšu, kas nodrošina mazākus ūdens zudumus un samazina neērtības  klientiem.

AVK piedāvā plašu plastmasas ielas kapju  klāstu, no kurām dažas ļauj iebūvēt cauruļvadu trokšņu reģistrētājiem nepieciešamo aprīkojumu, piemēram, mikrofonu, datu iekārtu, akumulatoru un antenu. Ielas kapes  ir pieejamas slēdzamā versijā, padarot tās drošas pret nesankcionētu piekļuvi.

Skatiet mūsu plašo plastmasa ielas kapju klāstu.

ANIMĀCIJA

AVK Smart Water digitālās kontroles iekārtas

Ar akumulatoru darbināmi bezvadu IoT sensori uzkrāj datus tieši no ūdens apgādes tīkla un nosūta tos apkopošanai sistēmas darbības kopskata radīšanai.

Brošūra

Risinājumi pret ūdens zudumiem ar DMA palīdzību

Sadalot ūdens apgādes tīklu atsevišķās sekcijās iespējams izvairīties no ūdens zudumiem tādējādi izveidojot pārdomātu ūdens pārvaldību (NRW Management).