Minimāli ūdens zudumi nākotnē

Vidējie ūdens zudumi Dānijas ūdens sadales tīklā ir mazāki par 10 %. Šis līmenis ir viens no zemākajiem visā pasaulē, un dzeramā ūdens zudumu samazināšana ir globāla prioritāte.

Kopā ar DTU, ūdens piegādātājiem Nordvand un HOFOR un vairākiem citiem nozares partneriem AVK ir pievienojusies LEAKman apvienībai. Mērķis ir īstenot mūsdienīgu ūdens sadali, izmantojot augsto tehnoloģiju produktus un metodes, kā arī sasaistot komponentes un programmatūru integrētos risinājumos. Mērķis ir samazināt ūdens zudumus, un svarīga šī projekta daļa ir efektīva noplūžu uzskaite un pārvaldība.

ATSAUCE: Klampenborga

LEAKman projekta ietvaros abi ūdens piegādātāji Nordvand un HOFOR ir izvēlējušies pa divām vietām, kurās tiks uzstādīti trokšņa reģistrēšanas ierīces. Automātiskā izsekošana nodrošina, ka noplūdes tiek ātri identificētas. Tas ne tikai samazina noplūžu radītos ūdens zudumus, bet arī novērš bojājumu radītā seku apjomu  un samazina finansiālus zaudējumus. Nordvandā jau ir novērota pozitīva automātisko datu pārraides iekārtu  ietekmi, jo tikai dažas dienas pēc uzstādīšanas tika konstatētas divas noplūdes.

Automātiska izsekošana un ziņošana

Leif Koch A/S ir izstrādājis trokšņu reģistrēšanas ierīces automātiskai izsekošanai. Noplūdes troksnis ir īpašs, sava veidā, un to var atpazīt un nošķirt no fona trokšņa, izmantojot trokšņu reģistratorā iebūvēto mikrofonu. Klausoties trokšņa intensitāti un biežumu, reģistrators var noteikt un lokalizēt noplūdi. 

Trokšņu reģistrētājus var ieprogrammēt uz 10 000 aptaujām/ signāliem  iepriekš noteiktā laikā, parasti no plkst. 2.00 līdz 4.00, kad patēriņš un fona troksnis ir minimāls. 

Signāli tiks nosūtīti kā audio faili uz ūdensapgādes pārvaldības sistēmu. Ja reģistrators atpazīst noplūdes troksni, audio failā tiks iekļauts brīdinājums, un ūdensapgādes uzņēmums varēs noteikt noplūdes vietu.

Trokšņa reģistratoru izvietošana

Katrs sadales tīkla posms ir aprīkots ar vairākiem vārstiem, lai cauruļu plīsumu gadījumā vai jaunu cauruļu ierīkošanas gadījumā varētu noslēgt pēc iespējas mazāku posmu. Aizbīdņi ir izvietoti pa visu tīklu, kas dod  iespēja trokšņa reģistrēšanas ierīces izvietot ar tiem kopā.

Aizbīdņi ir uzstādīti uz caurulēm, un  tie ir tiešā saskarē ar ūdeni. Aizbīdņa augšpusē ir kāta pagarinātāji, kas ļauj vārstu darbināt (atvērt/aizvērt) caur ielas kapi. Aizbīdnis un kāta pagarinātājs  ir metāla. Metāls ļoti labi vada  skaņu un nodrošina optimālus apstākļus trokšņu reģistrētāju izvietošanai.

Kāta pagarinātāji tiek uzstādīti ielas kapēs, kas parasti tiek uzstādītas uz ceļiem vai ietvēm. AVK ir izstrādājusi plastmasas ielas kapes, kas ļauj uzstādīt trokšņu reģistrētājiem nepieciešamo aprīkojumu, piemēram, mikrofonu, programmatūras instalāciju, akumulatoru un antenu.

Noplūžu identificēšana

Pirms trokšņu reģistrēšanas ierīču uzstādīšanas ir jāpārbauda visi aizbīdņi izvēlētajā zonā, lai pārliecinātos, ka tie noslēdz un darbojas, kā paredzēts. Pēc tam jāsaplāno, kur uzstādīt reģistrēšanas ierīces.

Klampenborgā ir uzstādīti 125 trokšņa reģistratori, un tikai dažas dienas pēc uzstādīšanas tika konstatētas divas noplūdes. Maz ticams, ka šie noplūdes gadījumi tiktu konstatēti, ja nebūtu automātisko reģistrēšanas ierīču. Vismaz ne īstermiņā.

Viena no noplūdēm tika konstatēta privātā cauruļvadā, par kura remontu parasti atbild ēkas īpašnieks. Šajā gadījumā tas tika novērsts sadarbībā ar Nordvand, un noplūde tika novērsta mazāk nekā trīs nedēļu laikā. Otrā noplūde tika novērsta tikai nedēļas laikā pēc tās konstatēšanas.

Pirms Klampenborgā tika uzstādīti trokšņu reģistratori, noplūdes tika konstatētas, manuāli pārbaudot sadales tīklu. Šajā jomā sistemātiskas, bet manuālas pārbaudes tika veiktas katru otro gadu. Tāpēc bez datu pārraides iekārtām var paiet ilgs laiks, līdz tiks konstatēta noplūde - Klampenborgā tas var ilgt pat divus gadus. Šajā laikā ūdens zudumi radīs ievērojamas izmaksas, un jāņem vērā, ka laika gaitā noplūde var pārvērsties par caurules plīsumu, kas radīs vēl lielākus zaudējumus.

Tāpēc noplūžu pārvaldība ir svarīgs instruments, lai samazinātu ūdens zudumus un izmaksas.
Gan Nordvand, gan HOFOR jau izmanto automātiskos trokšņu reģistrētājus izvēlētās vietās savos rajonos, un LEAKman projekta ietvaros tagad sistemātiski tiek uzraudzīts viss Klampenborgas rajons, un tas ir ceļā uz pilnīgu ūdens zudumu samazināšanu.

Ūdensapgādes tīkls

Ūdens sadales tīkls ir milzīgs un iegūt pārskatu par visām detaļām ir ļoti grūti. Tāpēc modernās ūdens sadales sistēmās cauruļvadu tīkls ir sadalīts mazākās teritorijās, ko sauc par uzskaites zonām (DMA), kurās ir no dažiem simtiem līdz pāris tūkstošiem patērētāju. Katrā zonā ir viena galvenā ieeja un vairākas sekundārās ieejas, ko var izmantot ārkārtas situācijās.

Zonām jābūt skaidri definētām un atdalītām ar noslēgvārstiem - parasti aizbīdņiem. Ir ārkārtīgi svarīgi, lai aizbīdņi būtu uzticami un pilnīgi hermētiski, jo pretējā gadījumā jūs nevarēsiet zināt, vai ūdens tiek zaudēts noplūdes dēļ vai arī tas vienkārši noplūst uz blakus zonu.

Vairāk par projektu LEAKman

LEAKman projekta mērķis ir demonstrēt dāņu risinājumus ūdens zudumu samazināšanai un veidot ceļu jaunām dāņu ūdens tehnoloģijām. Tas ir četru gadu projekts ar budžetu 43 miljonu dāņu kronu.

Mērķis ir izstrādāt dažas vadlīnijas, ko varētu ieviest visā pasaulē un palīdzēt nodrošināt drošu  ūdens sadali visā pasaulē. Mēs esam deviņi partneri, kas kopā strādā pie projekta, bez AVK apvienība ir pievienojušies arī Leif Koch A/S, NIRAS, Grundfos, Kamstrup, DTU, Nordvand, HOFOR un Schneider Electric.

Vairāk par projektu LEAKman